TakeMyTrip

Norwegia ( Europa )

Szczegóły Tripu

  • Kraj: Norwegia
  • Region: Svalbard (Spitsbergen)
  • Zakwaterowanie: hostele / schroniska
  • Transport: wodny, samolot
  • Preferencje: natura *
  • Intensywność: normalna * , niska *
  • Czas trwania: 11 dni
  • Budżet: około 5000 zł (w tym bilet lotniczy 1040 zł )
  • Termin: sierpnień 2015

Plan podróży

  1. Dzień 1 - 11 Svalbard

Przed podróżą

Koniecznie trzeba zabrać ze sobą paszport, bo Svalbard (mimo że jest terytorium norweskim) nie podlega pod rozwiązania strefy Schengen. Poza tym ubranie zimowe, bo svalbardzkie lato nie rozpieszcza oraz jedzenie na cały pobyt.
Trzeba też oczywiście kupić bilety- mój lot: Gdańsk - Oslo (Gerdamoen)- Longyearbyen ( międzylądowanie w Tromso i tam kontrola paszportowa, bo Svalbard poza Schengen), bagaż podręczny rejestrowany bo leciałem SAS-em.
Oprócz tego lata Norwegian, ale minusem jest zmiana lotniska w Oslo i gorsze zasady dotyczące przewożenia bagażu.
Na miejscu - teoretycznie potrzebne jest pozwolenie na broń i wypożyczenie czegoś na niedźwiedzie - w praktyce w lato misie raczej są na wodach zewnętrznych i polują na foki.

Svalbard (dzień 1 - 11)

Nocleg

Najtańszy nocleg na wyspie to pole namiotowe przy lotnisku (też niezbyt tanie w porównaniu do bezpłatnej opcji rozbicia namiotu w Norwegii kontynentalnej) - 120 KR za miejsce, za osobę, wypożyczenie namiotu na miejscu - 150 Kr za noc, śpiwór - 50 Kr. Najtańszy nocleg pod dachem - położony dogodnie na fiordem w centrum Longyearbyen - tzw. Dom Rosyjski ma 16 miejsc w salach wieloosobowych, cena w sierpniu 2015 była 300 Kr za osobę, za noc. Podobne ceny są w hostelach zlokalizowanych w dawnych domkach dla górników (2 hostele w Nybyen) - dormy rezerwowane z większym wyprzedzeniem.

W okolicy

Longyearbyen - ma ok 2000 tys. mieszkańców i jest do zwiedzenia w ciągu jednego dnia.
Okolica bezproblemowo w ciągu dwóch - trzech dni - bez miejscowych wycieczek, tylko na własną rękę - w zależności od tego jak daleko chcecie się zapuszczać. Najdłuższa droga jest w kierunku kopalni węgla nr 7 (jakieś 11 km) wzdłuż Adventdalen (widoki super), po drodze zbiornik wody pitnej, nieco pojedynczych zabudowań, linia przesyłowa do transportu węgla. Druga w stronę doliny powyżej Nybyen, bezpośrednio na wprost dochodzi się do lodowca i dalej bez specjalistycznego sprzętu już ciężko. Inna opcja to spacer z lotniska w przeciwną stronę niż Longyearbyen.

W samym miasteczku warto zobaczyć muzea (zaczynając od svalbardzkiego, bo fajnie prezentuje historię, geologię, florę i faunę wysp), kościół, kopalnię św. Mikołaja, Nybyen z dawnymi domkami górniczymi, fragmenty dawnych urządzeń górniczych w okolicy Taubanestralen, port.

Wycieczki - najciekawsze są rejsy do Piramiden - dawne radzieckie / rosyjskie osiedle górnicze, obecnie tzw. Ghost town i spora atrakcja turystyczna - po drodze ogląda się również lodowce oraz do Barensburga (po drodze również lodowce i żyjące rosyjskie miasto górnicze (do zwiedzania cerkiew, dom kultury, przechadzka po ulicach).

Z wycieczek pieszych jest jeszcze wyprawa żeby zbierać skamieniałości - chodzi się po lodowcu (dają raki) i wyciąga fragmenty paproci i innych skamielin z łupków.

Wszystkie wycieczki dość drogie.

Jeśli się chce za w miarę tanie pieniądze popływać wokół wysp to trzeba to organizować jakiś rok do przodu, rejsy zaczynają się od kilku tysięcy za tydzień (w cenie wyżywienie, nocleg w kajutach i sam rejs).

Najlepsza strona w necie to chyba www.visitsvalbard.com - można rezerwować przez nich noclegi, czy jakieś aktywności.

Podsumowanie

Przy tak długim pobycie idealnie byłoby dołączyć do jakiegoś rejsu, problemem są jednak ceny - te najtańsze czyli kilkudniowe pływanie wokół wysp w granicach 4 tys. PLN są jednak rezerwowane na jakieś rok - półtora roku do przodu, więc ostatecznością są takie za w przeliczeniu ok 8 tys. PLN. Jeśli nie pozostają wycieczki na miejscu oraz własna organizacja czasu. Idealny pobyt (bez kilkudniowego rejsu) to mniej więcej 4-6 dni.

Przykładowe Ceny

Przejazd lotnisko Longyearbyen - centrum miasta 75 Kr, noclegi w najtańszych hostelach w Longyearbyen 300-600 Kr (najlepiej rezerwować jakieś 6 miesięcy wcześniej), hot dog 25 Kr, piwo w Svalbardbutikken - 10-20 Kr (ceny tylko dla turystów), Svalbard Museum - bilet wstępu 90 Kr, Muzeum wypraw na Biegun Północny - 75 Kr.
Wycieczki - wyprawa na lodowiec / zbieranie skamieniałości ok 400 Kr, całodzienny rejs do Pyramiden - po drodze oglądanie SassenFjorden (i lodowce) ok 1450 Kr, podobna cena za bliźniaczą wycieczkę do Barentsburga.
Przy informacji turystycznej dostępne są darmowe rowery - idealne np na wyprawę w kierunku kopalni nr 7 bo tam jest droga

Trasa

Autor Trip'u

Ten Trip spodobał się:

Olonitkaska